Yükleniyor...

 

BlogDanışmanlıkGenelRehberlikSınavlara hazırlıkta deneme sınavlarının ne faydası var? | ozeldersbudur.com

Neden Deneme Sınavı?

Deneme sınavları bilgi, beceri, zaman kullanımını ölçmemizi sağlayan en önemli fırsatlardandır. Kaygı durumumuzu, stres faktörlerini deneme sınavlarına girerek aşabiliriz. Deneme sınavları, gerçek sınavın provasıdır ve öğrencileri gerçek sınava hazırlar. Tiyatrocular sahneye çıkmadan önce sergileyecekleri oyunu defalarca prova eder ve hata yapma ihtimallerini en aza indirirler.

Deneme sınavına girmek isteyenler kurs merkezine gitmek isterler ama her zaman bu mümkün olmuyor ne yazık ki. Pandemi koşulları dikkate alındığında sağlık riskleri de dikkate alınmalıdır. Denemeye evde süre tutarak ve deneme ortamı koşulları oluşturarak uygulama yapmak verimi arıtmak için önemlidir.

 

Deneme sınavları, eksik konuların tespit edilmesini sağlar

Eksik konu, öğrencinin daha önce hiç çalışmadığı konu anlamına gelmez. Daha önceden çalışılan; ancak öğrencinin -o konuyla ilgili olarak- karşılaştığı tüm soruları çözemediği konular da bu çerçevede değerlendirilebilir. Bazen ufak bir çaba, bu konulardaki başarının artmasını sağlayabilir. Adaylar bazı konuları çalışsalar bile çıkan soruları çözemezler. Bunun nedeni genellikle yeteri kadar soru çözmemesi şeklinde değerlendirilir.

 

Deneme sınavları, eksik konuları hatırlatır

Deneme sınavları, öğrencilere bundan sonraki çalışma planını hazırlarken yol gösterici olur. Bu nedenle sınavlardan sonra adaylar yanlışlarını ya da yapamadıkları soruları tek tek gözden geçirmeli ve konu eksikliklerini çıkarmalıdır. Bundan sonraki çalışmalarına bu doğrultuda devam etmelidir.

 

Deneme sınavları, zamanın nasıl kullanılacağını öğretir

Deneme sınavları, hangi derse ne kadar vakit ayırmak gerektiğini öğretir. Bu sınavlarla kendi durumunu değerlendiren öğrenci, sözel ve sayısal bölümü çözerken ne kadar zamana ihtiyacı olduğunu ve zamanının ne kadarını yaptıklarını kontrol etmeye ayıracağını bilir. Zamanı iyi kullanmak, LGS’de başarıya ulaştıran önemli bir basamaktır.

 

Deneme sınavları, kaygıyı dengede tutmayı sağlar

Deneme sınavlarına yeterince önem veren aday, gerçek sınavda hangi derse ne kadar vakit ayıracağını, çözemediği konular karşısında tutumunun ne olacağını, kısacası nasıl davranacağını bilir. Böylece kaygı düzeyi azalır ve öğrenci, ideal olan orta derecedeki kaygıya sahip olur. Orta düzeydeki kaygı, dikkatimizi yoğunlaştırmamıza yardımcı olur. Kaygının hiç olmadığı durumlarda dikkatsizlik ortaya çıkar.

 

Deneme sınavları, yol gösterici niteliktedir

Deneme sınavları, LGS’de çıkabilecek soruları gösterir. Çünkü bu sınavlar, LGS mantığıyla hazırlanmış, örnek nitelikteki sorulardan oluşur. Bu nedenle çözülemeyen soruların göz ardı edilmemesi ve sınavdan sonra yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Deneme sınavlarındaki derslerin ve konuların dağılımı LGS’ deki gibidir. Deneme sınavlarındaki çeldirici şıklar, LGS’de karşımıza çıkabilecek türdendir.

 

Deneme sınavlarında nelere dikkat edilmelidir?

Deneme sınavlarında hangi alana (Türkçe, sosyal, din, İngilizce, matematik, fen) ne kadar vakit ayrılacağı tespit edilmeli ve mutlaka saat bulundurulmalıdır. Deneme sınavlarının gerçek sınavların bir provası olduğu unutulmamalı ve hazırlıklı gidilmelidir. Adayın yanında kalem ve silgi olmalıdır. Deneme sınavlarının öncesindeki. Deneme sınavlarının sonrasında yanlışlar hemen kontrol edilmeli ve eksik konular tespit edilerek, vakit kaybetmeden tamamlanmalıdır. Deneme sınavı sırasında başkalarının ne yaptığı adayı ilgilendirmemeli, yalnızca kendi kitapçığıyla ilgilenmelidir. Öğrenciler, herhangi bir soruda takıldıklarında etrafa bakma ihtiyacı duyar. Bazen hiç tahmin etmediği arkadaşlarının, soruları harıl harıl çözdüğünü görürler ve moralleri bozulur. Bu konuda unutulmaması gereken nokta; az veya çok herkesin takıldığı ve çözmekte zorlanacağı sorular olduğudur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında takınılacak en doğru tavır; bu soruları atlayıp, bir sonraki soruya geçmek ve daha sonra yeniden dönmektir. Deneme sınavlarının faydalarını göz önünde bulundurarak gereken hassasiyeti gösteren öğrenciler, nitelikli bir liseye giden yolda en önemli adımı atmış olacaklardır.

 

Tüm adaylara bu yolda başarılar diliyoruz.

 

 

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Required fields are marked *