LGS 2023 ile Özel Ders Budur öğrencileri en iyi liselere yerleştiler.. Nitelikli okullar için siz de 2024'te yerinizi alın!

 

GenelDers çalışmak istemeyen çocukla 5 adımda başa çıkın!

📚 **Ders Çalışma Sorunu ve Motivasyonun Rolü** 📚

Merhaba! Özel Ders Budur rehberlik köşesinde bugün, ders çalışma sorununu ele alıyoruz, bu konu hem öğretmenlerin hem de ebeveynlerin sıkça karşılaştığı bir sorun. Yetişkinlerin bakış açısına göre, çocuklara birçok fırsat sunulmasına rağmen, bazen ders çalışma isteksizliği gibi görünen sorunlarla karşılaşıyoruz. Öğretmenler ve ebeveynler, ellerinden geleni yaparken, bekledikleri sonuçları alamadıklarında zaman zaman kaygılanıyorlar ve hatta öfkeleniyorlar. Duygusal yönetim eksikliği, çocukların ders çalışma sorunlarını daha karmaşık hale getirebiliyor. Ders çalışmak istemeyen çocukların bu davranışları hepimizin ortak sorunu!

Ancak, bu durum sadece sizde değil! Uzman eğitimci Alpaslan Altınpınar’ın 20 yıllık süreçte edindiği tecrübelerle de sabit olduğu üzere, ders çalışmamak aslında birçok öğrencinin karşılaştığı bir sorun.

Çocuklar neden ders çalışmıyorlar? İşte bunun arkasındaki bilimsel gerçekleri anlamak önemlidir.

Öncelikle, ders çalışmamanın, çocuklar için her zaman basit bir sorun olmadığını belirtmek önemlidir. Ders çalışmak genellikle insanların keyif aldığı bir aktivite değildir. Çünkü dersler, dışarıdan gelen bir otorite tarafından belirlenen konuları içerir ve bu nedenle öğrenciler için her zaman heyecan verici değildir. Oktay Aydın’a göre, bir çocuğun ders çalışmayı istememesi, istemesinden daha doğal bir durumdur.

Ders çalışmanın gerçek ödülü, genellikle uzun vadede elde edilen üniversite sınavı veya iyi bir meslek sahibi olma gibi sonuçlarla gelir. Bu ödüller, çocuğun burnunun dibinde duran bilgisayar, televizyon, sinemaya gitme ve arkadaşlarla sosyal etkinlikler gibi cazip alternatiflerle rekabet eder. Çocuğunuzun ders çalışabilmesi için anlık zevklerden vazgeçip uzun vadeli hedeflere odaklanması gerekmektedir. Ancak beynimiz genellikle en kısa süre içinde haz veren aktivitelere yönelme eğilimindedir. Bu nedenle çocukların ders çalışmayı istememesi, beynin doğal bir tercihidir.

Ders çalışmanın önemli bir parçası olan motivasyonu artırmak için çocuğunuzla şu yöntemi kullanabilirsiniz:

**1. Psikolojik Direnci Kırma**

Çocuğunuzla konuşarak ne kadar süre ders çalışabileceğini sormak önemlidir. Örneğin, çocuğunuz yarım saat çalışmayı kabul ettiyse, aslında sadece 15 dakikasını çalışmasını istediğinizi belirtin. Bu, çocuğunuzun neden bu süreyi çalışması gerektiğini anlamasına yardımcı olabilir.

**2. Rutin Oluşturma**

Çocuğunuzun belirlenen süreyi her gün çalışmasını sağlamak önemlidir. Çocuğunuza, her gün aynı süreyi çalışacaklarını ve süreleri biriktirip hafta sonu çalışma olmayacağını açıklayın.

**3. Düzeni Kurma**

Çocuğunuzun çalışma ortamını düzenlemesi gerekmektedir. Çocuğunuza, televizyon karşısında uzanarak veya yatarak değil, çalışma odasında ve masada çalışmaları gerektiğini açıklayın.

**4. Otokontrolü Sağlama**

Çocuğunuzun belirlenen sürenin altına düşmemesini sağlayın. Ona, belirlenen sürenin altına düşmemesini ve kendi kendini kontrol etmesini istediğinizi söyleyin.

**5. Motivasyonu Artırma**

Çocuğunuza, belirlenen sürenin üzerine çıkmasına izin verileceğini söyleyin. Bu, çocuğunuzun daha fazla çalışma isteğini teşvik edebilir. Bunu kendi isteğiyle başardığında başarmanın zevkini tadacaktır.

Başarıda altın kuralın “çok çok çalışmak veya hırsla bir işe sarılmak değil disiplinli ve düzenli çalışmak” olduğunu biliyoruz ve öğrencilerimizi ona göre yönlendirmeye çalışıyoruz.

Sonuç olarak, ders çalışma sorunları çocukların iç motivasyonlarına, dış motivasyonlarına ve kişilik yapılarına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Çocuğunuzun motivasyon tipini anlayarak uygun önlemler almak, ona yardımcı olmanın en etkili yoludur. Başarılarını takdir etmek ve ders çalışma alışkanlığını güçlendirmek için bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

Özel Ders Budur ekibi olarak, öğrencilerimize motivasyonlarını artırmaları ve ders çalışma alışkanlıklarını geliştirmeleri konusunda yardımcı oluyoruz. Siz de bu süreçte önemli bir rol oynuyorsunuz.

Tüm öğrencilerimize başarılı ve mutlu bir eğitim hayatı diliyoruz. Bu amaçla eğitime destek çalışmalarımızla yanınızdayız..

Bizi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz.

https://www.instagram.com/ozeldersbudur/

https://www.facebook.com/ozeldersbudurcom

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Required fields are marked *