LGS 2023 ile Özel Ders Budur öğrencileri en iyi liselere yerleştiler.. Nitelikli okullar için siz de 2024'te yerinizi alın!

 

BlogDanışmanlıkGenelLgsRehberlikEn Doğru Lise Tercihi Nasıl Olur? - Özel Ders Budur

Doğru Lise Tercihi Ne Demek?

Doğru lise tercihi, doğru üniversite seçimi ve tabi ki doğru meslek seçimi için kilit bir nokta. Aslında odaklanmamız gereken ilk konu şu: “Ben ne olmak istiyorum? Gelecek hedefim nedir? ” Böylece ilk adımda hangi lise türünde okumak istediğinizi netleştirebilirsiniz. Yabancı özel liseler, Fen lisesi, Sosyal bilimler lisesi, Anadolu lisesi, Anadolu teknik ve meslek lisesi, İmam hatip lisesi… Önünüzde seçebileceğiniz pek çok farklı lise türü mevcut.

Velilerimizden ve öğrencilerimizden en çok gelen soru “Bizim puanımıza uygun hem Anadolu lisesi ver hem de Fen lisesi var biz hangisini seçelim” sorusu oluyor. Bunun net cevabı aslında öğrenciyi ve beklentilerini tanımakla olsa da genel kanı Sayısal alanda ilerleyecekler için Fen liseleri, sözel ve eşit ağırlıklı alanda ilerleyecekler için ise sosyal bilimler liseleri daha faydalı olacaktır. Anadolu liselerinde sayısal eşit dağılımlı eğitim olacağı için sayısal, sözel ya da eşit ağırlıklı bir alan ayrımını düşünmeye gerek kalmaz. Anadolu İmam Hatip Liseleri’ni veya Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’ni seçecek adayların da o lise türlerinin hangi branşlarında eğitim alacaklarını iyi incelemesi ve ona göre o okula yönelmesi gerekiyor.

Öğrencinin Ne İstediği ve Yetenekleri Önemli!

Öncelikli olarak öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bir okul seçmeleri önemlidir. Tabii ki merkezi sınav puanı, okul başarı puanı gibi akademik başarıyı ölçen veriler, lise tercihi sırasında göz önünde bulundurulan, dikkate alınan sayısal verilerdir; (Burada teknik bir konuya da değinelim; Başarı sırasına göre tercihte okulların kontenjanlarını ve kontenjandaki artış ya da azalışları da dikkatli incelemeli. Tercih edilecek okulların kontenjanındaki değişimler değil, adayın kendi yüzdelik dilimine kadarki tüm okulların toplam kontenjanındaki değişimin de önemli olduğunu unutmayalım) ancak yalnızca  “başarı sırası” gözetilerek yapılan tercihler “doğru tercih” olarak nitelendirilmemelidir.

Tercih edilmesi düşünülen ortaöğretim kurumlarının amaç ve müfredatlarının da göz önünde bulundurulması, değerlendirilmesi önemlidir. Örneğin ortaöğretimden sonra yüksek öğrenime devam etmekten çok erken yaşta bir meslek sahibi olup çalışmayı hedefleyen öğrenciler için en doğru, tercih Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri olacaktır. Veya lisede olimpiyat çalışmalarına katılmayı hedefleyen ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen bir öğrenci için en doğru okul Fen lisesi olacaktır.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Okulun hazırlık sınıfının olması veya olmaması, IB-AP-Abitur-Matura vs gibi programlar uygulayıp uygulamaması lise sonrasında ne yapmak istediğinize göre sizi yönlendirecek verilerdir.

Lise tercihi yapmadan önce tercih edilmesi düşünülen okullar hakkında detaylı bilgi alınmalı; ulaşım, ders programları ve müfredat, fiziki donanım, mezunların başarıları ve yönelimleri gibi konularda araştırma yapılmalıdır. Ayrıca tercih çalışmalarının titizlikle yürütülmesi gereken profesyonel bir süreç olduğu unutulmamalı ve bu konuda okul rehberlik servislerinden de destek alınmalıdır.

Biz öğrencilerimize, velilerimize, danışanlarımıza şunları sorarız;

Tercih etmek istediğiniz okul; Öğrencinin

-İlgi ve yeteneklerine en uygun nitelikli eğitimi alabilmesine imkan sağlıyor mu?

-Amaçlarınız doğrultusunda bir üst eğitim kurumuna hazırlıyor mu?(yurt dışı veya yurt içi)

-Seçeceğiniz  mesleğe ulaşması için uygun eğitimi (program, ders müfredatları, staj ve uygulamalar vb.) almanıza fırsat veriyor mu?

-Ulaşım imkanları nasıl ve sizi ilerleyen yıllarda zora sokabilir mi?

eğer bu soruları rahatlıkla ve içtenlikle cevaplayabiliyorsanız en doğru lise kararı verilmiştir diyebiliriz.

İstediğiniz sonuçları almak için eğitimlerimizle ve doğru okulu tercih etmeniz için tercih danışmanlığı ile destek olmaya devam ediyoruz…

Tüm öğrenci ve velilerimizin verdiği kararların kendilerine en güzel kapıları açmasını temenni ediyoruz.

Yolunuz aydınlık olsun…

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Required fields are marked *