LGS 2023 ile Özel Ders Budur öğrencileri en iyi liselere yerleştiler.. Nitelikli okullar için siz de 2024'te yerinizi alın!

 

BlogDanışmanlıkLgsÖzel DersRehberlikLGS Velilerine Tavsiyeler - Özel Ders Budur

Sınav eğitim hayatımızın vazgeçilmez gerçeği. İlkokuldan üniversiteye kadar hatta üniversite sonrası bile sınav gerçeği ile karşı karşıyayız. Tabi ki bunun ilk aşaması LGS. Yani Liseye Geçiş Sınavı. İşte size uzmanından LGS velilerine tavsiyeler!

LGS Nedir?

Son 10 yıllık geçmişe baktığımızda SBS, TEOG ve en son hali LGS olan sınavın formatları farklı olsa da amacı aynı. Ülkedeki kaliteli liselere girmek. Neden önemli? Çünkü şunu hepimiz biliyoruz ki iyi bir üniversitenin kapısı iyi bir liseden geçer ve iyi bir lise de sınav ile seçilmiş öğrenci alır.

Öğrenciler ve LGS

Öğrenciler 8.sınıfa geldiklerinde daha önce hiç görmedikleri bir sınavla karşı karşıya kalıyor ve bu sınav hayatlarının dönüm noktası oluyor.  Ancak bunu kimi öğrenci anlarken kimisi hala durumun farkında olmuyor. Öncelikle durumun farkında olmayan öğrencilerden bahsetmek gerekirse olursa olur olmazsa olmaz düşüncesindeler. Zaten ne yazık ki büyük bir bölümünün üniversite gibi bir düşünceleri yok sadece hayalleri var.

Sınava Hazırlanmak

Sınav hazırlığı bir süreç. Bu sürecin öğrenci, ebeveynler ve öğretmen şeklinde 3 önemli unsuru var. En büyük sorumluluk burada öğrencilere düşüyor. Çünkü yaşlarının kaldırabileceği sorumluluktan fazlası yükleniyor omuzlarına. Bu durumla baş etmesi bekleniyor. Öğrenci LGS hazırlığı yaparken neler yapmalı şeklinde bir içeriğe burada girmeyeceğim. Çünkü bunlar öğrenciye öğretmenleri tarafından her öğrenciye özel olarak söylenmesi gerekiyor.

Aileler LGS’nin Birer Parçası

LGS hazırlığında öğrenci en büyük desteği ailelerinden beklerken en çok onlarla karşı karşıya kalır. Günümüz ebeveynlerinde çocuklar ailenin merkezidir. Her şey çocuklara göre planlanır. Bu durumun doğruluğu ya da yanlışlığı tartışılır. Hayatlarının merkezlerine çocuklarını koyan aileler bunun karşılığında çocuklarından tek şey ister; Sınav başarısı. Çünkü aileler çocukları için her şeyi yapıyor ve bunun karşılığında çocuklar başarılı olmak zorunda.

Aileler çocuklarının LGS hazırlığında bu sürecin parçası olma durumunu yanlış anlamakta. Bazen öğretmen görevi üstlenirken bazen öğrenci koçluğu yapmaya başlar. Bunu  yaparken fark etmeden kendi asıl görevlerini unutup çocuklarının hayatlarında çok daha büyük bir boşluk yaratıyorlar. Anne baba boşluğu.

Anne Babalara Tavsiye

Pedagogların anne babalara tavsiyesi çocuklarıyla arkadaş olmamaları. Çünkü çocuklarının zaten dışarıda arkadaşı var. Anne babalara bir tavsiye daha verilmesi gerekiyorsa çocuklarının öğretmeni de olmamaları.Çocuklarının LGS  hazırlığında onlara akademik olarak destek veren öğretmenleri zaten var. Ancak anne babalar sanki sınava kendileri girecekmiş gibi bir strese girip çocuklarının üzerinde ekstra bir stres oluşturmakta.

Hatta inanmayabilirsiniz ama çocuğunun sınav yılında anti-depresan kullanan annelerle karşılaşabilirsiniz. Neden diye sorduğunuzda kendine engel olamadığını çocuğunu etkilememek için ilaç kullanmaya başladığını size söylerler. Asıl rahatlaması gereken çocukken anne kendini rahatlatmayı tercih eder.

Anne babaların yaptığı bir diğer yanlış ise LGS hayatın sonu düşüncesi. Elbette her anne baba çocuğunu en iyi yerlerde görmek ister. Ama hiçbir şey çocuklarınızın sağlığından varlığından daha değerli değil. Bunu ailelerin unutmaması gerek.

Anne babalar çocuklarını sadece akademik olarak yetiştirmeye çalışırken geleceğin bencil, hırçın, empati yoksunu doktorlar, mühendisler ve hatta öğretmenler yetişeceğini unutmamalı. Eğitim hayatının her aşamasında aile faktörü hep olacak ve olmak da zorunda elbet. Ancak aileler bu konuda çocuklarının öğretmenlerini veya rehber öğretmenlerini dinlerlerse çok daha başarılı olacaklar.

Rehber öğretmenlerimizle çalışan branş öğretmenlerimiz sizleri ve öğrencilerimizi bu konularda yönlendireceklerdir.

Lgs hazırlık için profesyonel destek almak iletişime geçebilirsiniz.

Rebherlik ve akademik paylaşımlarımızı sosyal medya platformlarımızdan da takip edebilirsiniz.

@ozeldersbudur

 

Bir yorum

  • Neslihan Acar

    Eylül 10, 2023 at 8:17 am

    Söylediklerinize tamamen katılıyorum. Keşke sizi daha önce tanısaydık. Yıl içinde çocuğumuzu kazanmamıza çok destek oldunuz. Lgs önemli tabii ama çocuğumuz daha önemli. Sınava hazırlanırken uzman öğretmen desteğinin önemini geç olsa da farkettik. Çok teşekkürler. Sizi çevremde herkese tavsiye ediyorum.

    Cevap

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Required fields are marked *