LGS 2023 ile Özel Ders Budur öğrencileri en iyi liselere yerleştiler.. Nitelikli okullar için siz de 2024'te yerinizi alın!

 

BlogDanışmanlıkLgsRehberlikZaman Yönetimi Nasıl Yapılır? - Özel Ders Budur

Sınavlara hazırlık ve okul dersleriyle ilgilenen bir öğrenci başka işlere zaman ayıramadığı için kendini mutsuz hisseder. Gerçekten de öyle midir? Yoksa elindeki zamanı etkin kullanmadığı için mi zamanı olmadığını düşünmektedir?

Zaman Yönetiminde Kendinizi Başarılı Görüyor Musunuz?

Zaman yönetimi; bazılarına göre çok zor olmakta  bazılarına  göre de oldukça  çok kolay bir olgu halindedir. Zaman yönetiminde ki teknikleri uygulamak ne kadar olumlu bir sonuca götürecek olsa
da, zamanı doğru düzgün yönetememek de bir o kadar olumsuzluğa götürecek bir kavram olmaktadır. Doğru bir biçiminde kullanılmayan zaman bireyin kendisini ve iş yaşamını oldukça daha çok stresli bir duruma sokabilmektedir.

Her zaman olan şeyler  yaşamın  akışı içerisinde hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için sosyal  aktivitelerin içinde bulunabilmek, hobilerimizle oldukça yakından ilgilenmek, arkadaşlarımıza veya yakınlarımıza yani çevremizdeki insanlara vakit ayırmak gibi yapmamız gereken bir çok önemli durumlar söz konusu olmaktadır. Tüm bu saydıklarımın gereken  zamanında gerçekleşmesi  için zamanımızı doğru bir biçimde  kullanmamız ve zamanımızı doğru bir biçimde yönetmemiz gerekmektedir .Zaman yönetimi kavramı tam da bu olumsuzlukların giderilmesi hayatın ve iş yaşamının daha planlı olması için yöneticilere eğitim aracı olarak sunulan, ilk kez Danimarka’da ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan bir kavramdır.

Zaman yönetimi sürecinde aşamalar belirlenirken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar da vardır:
  • İşleri daha küçük bölümlere ayırmak ulaşmak istediğimiz hedefe daha kolay ulaşmayı sağlar.
  • Yapılması gereken o kadar çok iş vardır ve bu olağan işleri ertelemeden şimdi o anında yapmak çok en önemli unsurlardan biridir. “Bugünün işini yarına bırakma” sözünün  uygulanması yaşamımıza planlı ve düzenli bir şekle  getirmektedir.
  • Yaptığınız zaman yönetimi planını uyguladıktan sonra ufak da olsa kendinize ödüller belirlemek bir sonraki planın uygulanmasında daha aktif olmanıza katkı sağlamaktadır.
  • Zaman yönetimi sürecinde bir diğer unsurlardan biri de  en çok  verim alacağınız saatlerin belirlenmesidir. Algınızın oldukça  açık olduğu, daha etkin olduğunuz zaman dilimlerini tespit ederek planı daha etkin ve verimli  hale getirmek oldukça  mümkündür.
  • Takvimleme yöntemini kullanıp yapılacak işlerinizi bu iş öncelikli, bu iş oldukça acil, gereksiz önemsiz ,gereksiz diye işaretlemek de zaman yönetimi sürecinde etkili sonuçlar vermektedir.

Bu yukarıdaki aşamaları gerçekleştirmeye çalışırken bir takım olaylar bir takım engellerle de karşılaşmak çokça mümkündür. Mükemmeliyetçilik, erteleme, kendine aşırı güven,  güvensizlik ve yüksek kaygı, hayır diyememe, hafife alma ,zaman yönetimi konusundaki önyargılar kişinin zamanı istenilen şekilde yönetememesine ve  planladığı hedefe zamanında ulaşmamasına neden olmaktadır.

özel ders budur ailesi olarak sınavlara hazırlık yanında öğrencilerimizle zaman yönetimi konusunda da rehberlik etmeyi amaçlamaktayız.

 

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Required fields are marked *